niedziela, 17 maja 2020

Mini Pavlova z owocami

 Polecam mini bezy z lekko cytrynowym kremem
 na bazie mascarpone z sezonowymi świeżymi owocami.
Ten elegancki deser zawsze zachwyca gości, bo jest za każdym razem inny.
Niestety jedna uwaga przygotowujemy najlepiej krótko przed podaniem.
 
 
 
  
 
 
 
 
SKŁADNIKI BEZY:
  • 5 dużych białek
  • 200 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka  soku z cytryny lub octu winnego
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
 
 
SPOSÓB WYKONANIA:
 
Blachę ( najlepiej z wyposażenia piekarnika) wyłożyć papierem do pieczenia. Na papierze narysować ok. 8 – 10 cm okręgi, pozostawiając pomiędzy nimi kilkucentymetrowe odstępy. Piekarnik rozgrzać do 120ºC. Za pomocą miksera ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, cały czas ubijając, do powstania sztywnej, błyszczącej piany, a następnie dodać soku z cytryny  lub octu winnego  oraz skrobię ziemniaczaną, ubić. Masę bezową wyłożyć na zaznaczone na papierze okręgi. Ja zrobiłam to za pomocą szprycy. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Po 2 minutach zmniejszyć temperaturę do 80ºC i piec przez około 75  – 120 minut.  Bezy mogą popękać, ale przy dotyku powinny być suche i chrupkie a w środku piankowe. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i zostawić do wystudzenia. Oczywiście każdy piekarnik jest inny, dlatego należy sprawdzać i wydłużyć lub skrócić czas suszenia bezy. Im niższa temperatura tym dłuższego czasu potrzeba, ale za bezy są białe.
 
SKŁADNIKI KREMU:
 
200 g serka mascarpone
250 ml śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 łyżeczka soku z cytryny
 
oraz owoce i listki mięty do dekoracji
 
SPOSÓB WYKONANIA:
Serek mascarpone wraz ze śmietaną, cukrami i sokiem z cytryny miksować do uzyskania sztywnego kremu, który za pomocą rękawa cukierniczego nakładamy w formie rozety na każdym bezie, a następnie układamy owoce i dekorujemy listkami mięty. Najlepiej od razu podajemy.
Smacznego !!
 

 
 

 

poniedziałek, 4 maja 2020

Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem

Polecam Kochani pyszne kruche ciasto z sezonowymi owocami, w tym przypadku z rabarbarem i budyniem. Najpierw zarabiamy ciasto kruche, następnie myjemy, obieramy i kroimy w kawałki rabarbar, gotujemy budyń, który gorący wylewamy na owoce, robimy kruszonkę, posypujemy płatkami migdałowymi i dopiero wszystko wkładamy do nagrzanego (180 stopni TERMOOBIEG) piekarnika na ok. 45 minut.
Zapraszam!








SKŁADNIKI CIASTA KRUCHEGO:
200 g zimnego masła (ja użyłam KASIĘ)
250 g mąki krupczatki
200 g mąki pszennej (np. tortowej)
2 jajka
1 żółtko
3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy
100 g cukru
szczypta soli
Masło pokrojone w kostkę włożyć do melaksera i dodać pozostałe składniki.
Całość wyrobić krótko i szybko ( ja wyrabiam do momentu otrzymania kruszonki lub kuli ciasta).
 Nie dłużej, bo po upieczeniu może być zbyt twarde.
Jeśli nie mamy urządzenia elektrycznego, ciasto kruche szybko zagniatamy ręcznie.
Dno blachy (38x26cm) wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie ciastem.
  •  OWOCE np.
1kg rabarbaru - umyć, obrać pokroić w ok.1,5 cm kawałki,
Kawałki rabarbaru wyłożyć równomiernie na surowe ciasto. Ugotować 2  budynie (waniliowe lub śmietankowe) według przepisu na opakowaniu. Gorący budyń wylać na ułożone na surowym cieście kawałki rabarbaru. Następnie zrobić kruszonkę:
KRUSZONKA:
100 g masła zimnego (np. KASIA)
1 opakowanie cukru waniliowego
80 g orzechów włoskich
100 g cukru
200 g mąki krupczatki
Masło pokrojone w kawałki wrzucamy do melaksera i dodajemy pozostałe składniki. Wszystko krótko i szybko wyrabiamy do momentu uzyskania kruszonki.

Na budyń wykładamy kruszonkę, a całość posypujemy płatkami migdałowymi i wkładamy do nagrzanego (180 stopni TERMOOBIEG) piekarnika na ok.45minut. Ciasto należy po tym czasie wyjąć z piekarnika i poczekać, aż wystygnie.

Smacznego!!!

sobota, 2 maja 2020

Bajaderki – pyszne kulki z bogatym wnętrzem



 
Kiedy zostają nam kawałki suchych ciast (bez owoców i kremów ), zakalców, muffinek, herbatników, ciasteczek, pierniczków, drożdżówek, kawałków czekolad, dowolnych bakalii NIE WYRZUCAJMY ICH tylko dajmy im „drugie życie” i zróbmy „BAJADERKI” – słodkie „zabajerowane” kulki z bogatym wnętrzem  J , którymi zachwycisz najbliższych.

SKŁADNIKI:

ok. 500 g suchych kawałków ciast,

2 tabliczki (100g) czekolady (ja miałam mleczną i z orzechami arachidowymi)

200 ml śmietany 30%

ok.3-4 łyżki dowolnego dżemu, powideł, domowych konfitur

garść orzechów włoskich

garść płatków migdałowych

garść żurawiny

kilka kropel olejku migdałowego

dwie łyżki likieru Amaretto

DO DEKORACJI:

wiórki kokosowe

zmielone orzechy laskowe

 

SPOSÓB WYKONANIA:

Wszystkie resztki suchych ciast, ciasteczek, orzechy i płatki migdałowe rozdrabniamy w melakserze. Do uzyskania mniej więcej wyglądu drobnej bułki tartej. Następnie gotujemy w rondelku śmietanę, dodajemy kawałki czekolad i odstawiamy z gorącego palnika mieszając energicznie do rozpuszczenia. Gdy nieco przestygnie dodajemy do reszek ciast. Dodajemy też powidła lub dżem, aromat, likier i żurawinę. Wszystko dokładnie mieszamy (ja mieszałam dużą łyżką silikonową). Jak masa jest zbyt rzadka dodajemy trochę więcej suchego (np. starte na pył herbatniki), jak za gęsta możemy dodać więcej dżemu. Masa powinna mieć taką konsystencję aby łatwo dało się ją formować – pamiętajmy też, że stężeje w lodówce. Z masy formujemy kulki, które następnie obtaczamy w wiórkach kokosowych lub zmielonych orzechach. Bajaderki przed podaniem schładzamy w lodówce. Moje były wielkości kuleczek „Raffaello”. smak bajaderek będzie w dużym stopniu uzależniony od ciast i ciastek jakich użyliśmy, a także od smaku dżemu czy powideł. Zawsze będą niesamowicie pyszne‼!

Smacznego ‼!


Makowo-serowe babeczki w świątecznej wersji

  Zainspirowana przepisem NAJSŁODSZEJ BLOGERKI - Doroty Świątkowskiej  postanowiłam  upiec te  efektowne i pyszne babeczki.  Oczywiście nie ...